Březen 2011

Recenze: Zrada temného elfa

30. března 2011 v 18:14 | Tomisus Aisling Saoirse |  Knihovna

Autor/ka: Michaela Burdová
Série: Křišťály moci
Díl: Zrada temného elfa
Nakladatelství: Fragment (2010)
Oficiální anotace: Vítejte v Mianthilii, čarovné zemi elfů! Síly dobra a zla stojí proti sobě! Temní a Bílí elfové se dávají do boje o sedm křišťálů moci, jejichž prostřednictvím je možné ovládnout celý svět. Dle proroctví může křišťály najít a získat pouze obyčejná venkovská dívka Neilin, která však o svém poslání nic netuší. Dívky se snaží zmocnit Temný elf Izgraël, proti kterému stojí bojovník bílých elfů Arwin. Jak dopadne boj dvou mocných znepřátelených sil? Podaří se Neilin najít a získat první z mocných
křišťálů?

Co si o tom myslím já? Míša Burdová je má oblíbená česká spisovatelka, která napsala pro mne neméně oblíbenou trilogii a to sérii zvanou Poselství jednorožců. Jakmile nakladatelství Fragment vydalo další Míšinu knihu, nebyl jsem na pochybách o jejím pořízení. Dostal jsem ji na Vánoce 2010, avšak měl jsem ještě pár knížek do školy z povinné četby, takže jsem se k ní dostal až začátkem března tohoto roku.

Začínáme kraťoučkým prologem shrnující momentální situaci v Mianthilii doplněnou její stručnou historií. Bohužel prolog nijak zvlášť neuchvátil a jednalo se o poměrně nezáživný začátek. Obdivuji spisovatele, kteří dokážou ve dvou
stránkách popsat stručně, ale hlavně záživně
rozsáhlou historii svého bájného světa. Míša se však s ohledem na tento díl na můj seznam nezapsala.
Pokračujeme trošku větší akcí, než byla u prologu a to výletem našeho temného pána ke zchátralé chatě, kde se má podle všeho nacházet jeho poslední přeživší bratr, jeden z posledních Neposkvrněných. Samozřejmě se zde začíná objevovat zmínka o pradávném proroctví jaké překvapení že? Je však pravda, že ke klasické fantasy knize nějaké to mocné proroctví patří.
Následuje vyvraždění rodné vesnice oné Vyvolené, které se věštba týká. A hupsem, huptam! Je tu tajemný zachránce, ten svede boj na život a na smrt s temným zabijákem a nepředvídatelně boj svede na jedničku a prchá s dívčinou pryč.
Má maličkost by osobně přidala trošku více té rudé tekutiny a brutality, ale to už je nejspíše má úchylka na vraždící masakry.
Cestami se nám míhají osudy tří dívek. Z počátku něco podobného vypadalo jako výrazné pozitivum. "To by mohlo být zajímavé," říkal jsem a nějakou chvíli mi to i zůstalo, ale pak vlak zbrzdil a pádil na opačnou stranu. Ke konci jsem přišel na fakt, ony zmiňované tři dívky jsou příbuzné, protože se mi mnohdy zdálo, že jsou jedna a ta samá osoba. A naivita jim rozhodně nechyběla.

Přečtené knihy (2011)

12. března 2011 v 13:21 | Tomisus Aisling Saoirse
březen 2011
Křišťály moci - Zrada temného elfa, Michaela Burdová (recenze)
Darren Shan - Madame Okta, Darren O'Shaughnessy
Darren Shan - Upírův pomocník, Darren O'Shaughnessy

duben 2011

Darren Shan - Krvavé chodby - Darren O'Shaughnessy
Darren Shan - Upíří hora - Darren O'Shaughnessy
Hraničářův učeň - Rozvaliny Gorlanu - John Flanagan

květen 2011
Křišťály moci - Hněv Pána ohně - Michaela Burdová (
Hunger Games - Aréna Smrti - Suzanne Collins (čte se)